Trzynaście premier, w tym jedna światowa !

Towarzysz generał idzie na wojnę

Podczas kijowskiego etapu „Festiwalu BO!” wielkim wydarzeniem była światowa premiera pełnometrażowego filmu dokumentalnego reżyserów Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka pt. „Towarzysz Generał idzie na wojnę”. Film ten ciekawie uzupełnia wiedzę o kulisach wprowadzenia stanu wojennego w PRL, czego dokonał generał Wojciech Jaruzelski 13 grudnia 1981 r., o czym dwadzieścia lat później film zrobili G. Braun i R. Kaczmarek.

Śluby panieńskie

Reżyser Filip Bajon (100 min.- 2010 r.) – romantyczna historia, absolutny hit w Polsce. Na ten film ponad milion osób kupiło bilety w kraju. Świetne zdjęcia w strojach epoki. Ukraińska premiera.

Hel

Reżyser Kinga Dębska (84 min.-2009 r.)- dramat psychiatry…ze szczęśliwym zakończeniem.

Kup teraz

Reżyser Piotr Matwiejczyk (90 min.- 2008) – komedia. Czy można sprzedać kobietę? Czyli co może wydarzyć się uzależnionym od Internetu. Ukraińska premiera.

Czarny

Reżyser Dominik Matwiejczyk (103 min.- 2010 r.) – dramat zmuszający widza do zadania sobie pytania o definicję obłudy, pokazujący współczesne realia polskiej wsi i problemy najmłodszych pokoleń. Kto jest dzieckiem? Trzydziestolatek też? Ukraińska premiera.

Różyczka

Reżyser Jan Kidawa Błoński (118 min.- 2010 r.) – dramat, miłosna historia na tle metod stosowanych przez Służbę Bezpieczeństwa PRL pod koniec lat sześćdziesiątych. Najlepszy film Festiwalu Filmowego w Gdyni 2010 roku.

Erratum

Reżyser Marek Lechki. Dramat ( 90 minut, 2010r.)

W życiu tak czasami bywa. Jeden dzień, jedno wydarzenie, mogą być pretekstem do zmiany. Ale czy zawsze? Ukraińska premiera.

Piotrek trzynastego

Reżyser Piotr Matwiejczyk (87 min.- 2010) – smaczna parodia amerykańskich horrorów, trzeba mieć „pazur”, by tak zaistnieć ! Ukraińska premiera.

Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł

Reżyser Antoni Krauze (100 min -2011 r.) – prawie dokumentalne odtworzenie dramatycznych wydarzeń do jakich doszło w grudniu 1970 roku w Trójmieście. Wychodzisz rano do pracy by zginąć od kuli? Ukraińska premiera.

Kariera Nikusia Dyzmy

Reżyser Jacek Bromski (103 min – 2002 r.) – komedia o oszałamiającej karierze jaką zrobił Nikuś odebrana została bardzo entuzjastycznie, czy z powodu zachodzących na Ukrainie przemian? Ukraińska premiera.

Operacja „Dunaj”

Reżyser Jacek Głomb (104 min.- 2009 r.) – komedia – na wesoło o dramacie interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 r. Ukraińska premiera.

Czternaście filmów dostosowaliśmy do pokazów w Ukrainie – zostały one przetłumaczone na język ukraiński, wytłoczyliśmy napisy po ukraińsku, tak że widz mógł oglądać wersję oryginalną filmu i śledzić akcję przy pomocy zrozumiałego mu języka.

Festiwal BO! udowodnił, że ukraińska publiczność może doskonale bawić się i przeżywać wzruszenia ogladając polskie filmy. Nasz festiwal udokumentował też zapotrzebowanie na poważny polsko-ukraiński dialog. O czym mogli się przekonać łuccy gospodarze i nasi goście, reżyserzy: Michajło Tkaczuk, Ołeś Sanin, Anna Ferens, Dominik i Piotr Matwiejczykowie, Grzegorz Braun i producent Zdzisław Sajuk. We Lwowie filmy nagradzano brawami, w Tarnopolu pracownicy kina byli zdumieni, że w listopadzie, do nieopalanej sali przychodzili widzowie. Kilka stacji telewizyjnych podjęło z nami współpracę.

Generalnie Festiwal BO! potwierdził jak wielką przepaść wykopano między naszymi narodami po 1939 roku. Ba, można odnieść wrażenie, iż jakaś niewidzialna siła dba oto abyśmy tej przepaści nie likwidowali. Tylko dwa filmy fabularne i jeden dokumentalny z naszego repertuaru były wcześniej w Ukrainie okolicznościowo pokazywane, tj. „Różyczka” i „Hel” oraz mój „Tron na Ukrainie”! Takie filmy fabularne jak „Czarny czwartek”,  „Śluby panieńskie”, „Operacja Dunaj”, „Kariera Nikusia Dyzmy”, Piotrek trzynastego”, „Kup teraz”, „Czarny”, „Erratum” oraz filmy dokumentalne: ” Marsz Wyzwolicieli „Grzegorza Brauna, „Zobaczyłem Zjednoczony Naród” Anny Ferns, dzieła Małgorzaty Szyszki „Ukraińska dumka Fryderyka Chopina” i ” Śladami Zbigniewa Herberta po Lwowie” a także film Roberta Kaczmarka i Grzegorza Brauna „Towarzysz generał idzie na wojnę” ukraiński widz mógł obejrzeć dzięki nam po raz pierwszy. I stało się tak tylko dzięki nam i pomocy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Dzięki temu prowadzimy już rozmowy z kilkoma ukraińskimi telewizjami na temat warunków emisji filmów przez nas pokazywanych, dotarli do nas też z pytaniami ofertowymi pierwsi dystrybutorzy. Oczywiście rozmowy to jeszcze nie kontrakty, ale pokazane przez nas filmy są już oglądane i oceniane przez ludzi biznesu.

Andrzej Kępiński

Reklamy